Перший президент України Леонід Кравчук відкрив виставку про злочини тоталітаризму у Європі

Поділитись

«Тоталітаризм у Європі: фашизм — нацизм — комунізм»Виставку «Тоталітаризм у Європі: фашизм — нацизм — комунізм», підготовлену Платформою європейської пам’яті та сумління, презентували у Києві напередодні відзначення 80-х роковин Голодомору-геноциду ’32—33 років в Україні.

Експозиція проходить в рамках Міжнародного форуму до 80-х роковин Голодомору «Народ мій є! Народ мій завжди буде!», організованого Громадським комітетом із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду ’32—33 років в Україні.

«Різними шляхами: через виставки, документи, мистецтво ми доносимо до людей правду про Голодомор. Людина не може бути байдужою до цього», — сказав, відкриваючи виставку, Перший Президент України Леонід Кравчук, голова Громадського комітету «Примирення між народами».

Виставка «Тоталітаризм у Європі» про те, що тоталітаризм — це не тільки СРСР і Німеччина, і не тільки у міжвоєнний період.

«Це — Україна з 1917 року, країни Прибалтики з 1940 року, Польща з 1939 року, Німеччина з 1933 року, Словенія з 1941 року, Угорщина, Румунія, Болгарія — з 1944 року. Для більшості згаданих країн епоха тоталітаризму завершилася у 1989—1991 роках. У виставці представлено історію Литви, Латвії, Естонії, Польщі, Німеччини, Чехії, Словаччини, Нідерландів, Словенії, Румунії, Болгарії та України у той час, коли їм довелося пережити тоталітарний експеримент над собою. Усі з цих країн, крім Нідерландів, потерпіли і від нацизму, і від комунізму», — розповіла директор Центру досліджень визвольного руху Аліна Шпак, один із організаторів та співавторів виставки.

Всесвітньовідомий історик, французький совєтолог Стефан Куртуа відзначив: «Це символічно, що ми представляємо виставку про злочини та жертв ленінізму-сталінізму в колишньому музеї Леніна».

Виставка «Тоталітаризм у Європі» була підготовлена Платформою європейської пам’яті та сумління у співпраці з науковими центрами країн Центральної та Східної Європи, які за основне завдання мають дослідження тоталітарної епохи у власній країні. Серед них — Інститут національної пам’яті в Польщі, Центр досліджень геноциду та резистансу Литви, Естонський інститут національної пам’яті, Інститут вивчення тоталітарних режимів (Чехія), музей «Дім терору» (Угорщина), Федеральне бюро архівів служби державної безпеки колишньої НДР (Німеччина), Центр досліджень визвольного руху (Україна).

Із виставкою можна ознайомитися 21—24 листопада 2013 року в Українському домі (вул. Хрещатик, 2).

Довідка:

Платформа для європейської пам’яті та сумління об’єднала 37 урядових, академічних та музейних установ із 13 країн Європейського Союзу, Молдови, України, а також Канади. Метою організації стало об’єднання зусиль задля поширення інформації про діяльність тоталітарних режимів і вшанування пам’яті жертв. У червні 2012 року на конференції в Європейському парламенті у Брюсселі Платформа заснувала правову експертну групу для роботи над створенням наднаціональної інституції правосуддя для засудження важких злочинів, скоєних комуністичним тоталітарним режимом. Від України учасниками платформи є Центр досліджень визвольного руху  та Меджліс кримськотатарського народу.

Докладніше: www.memoryandconscience.eu